Projekt 2019

Co byste řekli tomu, že v roce 2019 napíšete knihu, o které dlouho jen sníte?

Několikrát jste ji třeba zkusili rozepsat, ale pokaždé se na něčem zaseknete a vzdáte to? Ať už to jsou popisy postav, volba správného úhlu vyprávění, živé dialogy či vám prostě najednou došly nápady?

Anebo jste se zatím ani neodhodlali začít?

Ať tak či tak, jste na správné adrese. Právě spouštím „Projekt 2019“, v jehož rámci budu od ledna 2019 každý týden zveřejňovat návod, s jehož pomocí budete mít na Vánoce 2019 napsanou knihu a v ideálním případě i odeslaný rukopis do nakladatelství.

Lidé odpradávna rádi poslouchali příběhy. Ti, kteří je dovedli vyprávět, byli v lidských společenstvích velmi žádaní. I vy se můžete stát jedním z nich!

Sama píši již přes dvacet let. Sedm knih jsem již vydala. Radost mi přináší jak samotný proces psaní, tak výsledky. Držet v rukou svou vlastní knihu je úžasný pocit.

V začátcích mi pomohlo spousta lidí cennými radami, bez nichž bych tenkrát při psaní tápala. Nyní se o tyto rady chci podělit s vámi.

O psaní existuje i spousta knih i článků online. Průběžně je pro vás načítám a vybírám z toho ty nejlepší rady a tipy, které obohacuji svými více než dvacetiletými zkušenostmi tak, aby byla pokryta všechna základní témata související s psaním knih.

Jak bude „Projekt 2019“ probíhat?

Každé pondělí najdete zde na blogu nový článek (začneme 1. ledna, i když to je úterý). Každý článek bude na závěr obsahovat (nepovinný) úkol/akční kroky, které můžete zpracovat do následujícího týdne tak, abyste se pravidelně posouvali vpřed ke svému cíli – napsat v roce 2019 knihu.

Některé články již na mém blogu najdete. Ty budu postupně aktualizovat a rozšiřovat a zařazovat je v rámci „Projektu 2019“ podle kalendáře. Stále však do nich budete mít přístup přes stávající rubriky, takže se nemusíte bát, že starší věci nyní z blogu zmizí!

Každého prvního dne v měsíci také zveřejním témata článků pro daný měsíc, abyste se měli na co těšit a mohli lépe plánovat.

Své pokroky, nadšení a inspiraci můžete sdílet se spoustou dalších lidí, kteří také píší, když se přidáte do facebookové skupiny Odstartujte svoji knihu !

A na jaké články se můžete těšit již v lednu 2019?

 ⇓ ⇓ ⇓

Úterý 1. ledna

Startujeme

Co si uvědomit předtím, než začnete – Jak vybrat ten správný žánr – Co když nemáte žádné téma – Kde hledat inspiraci – Co když máte témat hned několik – Psát jen o tom, co známe? – Analýza (nikoli paralýza) – Zázračný šuplík

 ⇓

Pondělí 7. ledna

Máme téma, co dál?

Plánovat, či psát bez promyšlené struktury? – Je nutné hned vědět,  jak příběh dopadne? – Jak vytvořit základní osu příběhu (neplést s osnovou) – Velké téma/situace/klíčová postava – Co dělat, když se téma stále nedaří najít?

 

Pondělí 14. ledna

Kdy, kde, jak dlouho psát?

 Kdy je nejlepší psát – Jsou spisovatelé spíše skřivani či sovy? – Kde je nejlepší psát – Desatero tipů na vhodná místa k psaní – Je nutné psát pravidelně? – Jak dlouho denně psát? – Co doporučují slavní?

 ⇓

Pondělí 21. ledna

Čím začít?

Jakou scénou knihu otevřít – Je lepší hodit čtenáře rovnou do vody? – Druhy možných začátků – Vyprávět chronologicky či přeskakovat v čase? – Je nutné začít psát od první kapitoly? – Je dobré prozradit na začátku, jak vše dopadne? – Tajemství první věty – Konkrétní příklady prvních vět

 ⇓

Pondělí 28. ledna

Tvorba postavy

Jak vytvořit uvěřitelnou postavu – Jak využít Google Images – Otázky, které vám pomohou dokreslit charakter postavy – Protagonista a antagonista – Co je to idiosynkracie a jak ji využít v příběhu

♠♣♥♦

Aby Vám neutekl začátek, mohu Vám 1. ledna 2019 zaslat email s oznámením, že je Projekt 2019 již zahájen. Máte-li zájem, zanechte svou e-mailovou adresu níže!


Součástí projektu není posuzování textů. To ale neznamená, že nemůžete mít zpětnou vazbu! Přidejte se do facebookové skupiny Odstartujte svoji knihu, jistě tam najdete schopné a ochotné betačtenáře i spoustu další inspirace a motivace!