Moje Múza

Seznamte se s mým Mustangem! Když mi bylo devět let, uvědomila jsem si, že mě v mém životě doprovází někdo další. Byl stále se mnou, i když někdy se projevoval mírněji a někdy naopak velmi úporně. Cítila jsem ho, ale ještě jsem ho neuměla pojmenovat. A pak jsem jednou jela na letní tábor, jehož hlavním motivem byli Indiáni. Náš kmen se jmenoval Mustangové. Tenkrát jsem to slovo neznala a ptala jsem se, co to je. Vysvětlili mi, že je to volně žijící divoký kůň. A tenkrát mi to došlo.

Jestli jste četli Zlatý kompas od Phillipa Pullmana, dovedete si představit, co to je mít svého daemona. Můj Mustang je něco podobného – je zosobněním mé fantazie – mojí múzou. Je divoký a nespoutaný a je schopen vyvinout neuvěřitelnou rychlost, když ho pustíte volně se rozběhnout na pomyslné duševní prérii. Nemá křídla, je to „obyčejný“ kůň, ale přesto jako by létal. A dokáže doletět opravdu daleko. Až ho často musím držet připoutaného…

Můj Mustang není Pegas. Je jeho příbuzný, protože dokáže létat i bez křídel. Je příbuzný i od Fénixe, jednorožce, Šťastného draka z Nekonečného příběhu aj. Není v pravém smyslu slova bájný, je reálný, ale metafora. Když kolem vás proběhne, je to jako by po vás přejela víla svým křídlem, a uslyšíte jemné cinkání a kolem vás se snáší prach z motýlích křídel.

Na samém začátku naší poutě životem se Mustang zabýval sněním. Když jsem trochu povyrostla, začal se mnou spřádat příběhy. Když jsem propadla filmům (Harry Potter, Matrix, Hvězdné války), pustili jsme se spolu do psaní fanouškovské fikce. Nejhorší je můj Mustang při zamilovanosti, to totálně ulítává a musím ho hlídat, aby nesedl ke klávesnici nebo nevzal telefon a nezačal dělat hlouposti. Když ho ale zaměstnám smysluplně, je ve svém živlu. Když jsme spolu dávali dohromady tenhle projekt, hrozně si lebedil, lítal kolem jako splašený a pořád mi snášel nové a nové nápady, že jsem je skoro nestíhala zaznamenávat.

I vy máte svého Mustanga. Jen si ho v sobě musíte uvědomit. Já měla to štěstí, že jsme se našli v raném věku. I můj Mustang byl tenkrát ještě hříbě a dozrávali jsme společně. Vaším Mustangem může být cokoli, co zosobňuje vaši fantazii, představivost, svobodu a nespoutanost ve snění.

Tak jen do toho. Objevte ho v sobě a pusťte ho ze řetězu. Budete ohromeni tím, jaké dokáže zázraky!

Dovětek: Až mnohem později jsem se dozvěděla, že Mustang je i značka auta. To ale zatím mou múzou není 🙂