Co jsem si odnesla z kurzu Podnikání z pláže

Máte nějaký koníček, na který nemáte dost času, protože musíte chodit do práce (a ta vás možná ani nenaplňuje)? Co kdybyste díky tomu, co vás baví, zajímá a co díky tomu dobře umíte, získali finanční svobodu a mohli pracovat třeba z písečné pláže, aniž byste měli pocit, že vůbec pracujete? Láká vás to? Pak jste ideálními kandidáty na kurz Stáni Mrázkové s názvem Podnikání z pláže, který vychází ze stejnojmenné knihy.

Řekla bych, že pro spisovatele – praktikující i aspirující – je tato představa velmi lákavá. Budeme sedět na pláži (v botanické zahradě, v kavárně u řeky, na zahradě nebo zkrátka kdekoli, kde to máme rádi), popíjet Piňa coladu a datlovat do laptopu svá díla, z nichž se budou stávat bestsellery, protože na ně budeme mít opravdu čas. Budeme moci psát, kdy se nám zachce, a nebude nám v tom překážet každodenní povinnost chodit do zaměstnání.

Stáňa Mrázková je expertka na online marketing, která se rozhodla podělit o své znalosti a zkušenosti se všemi ostatními, kteří sní svůj sen a rádi by z něj udělali své živobytí. To mne zaujalo natolik, že jsem se odhodlala kurz zaplatit a byla jsem zvědavá, co bude následovat. A můžu říct, že kurz Podnikání z pláže stojí za každý halíř (či cent, jste-li na Slovensku), který do něj investujete.

Do kurzu jsem přišla s jasnou představou, co je mým snem, který bych mohla přeměnit na podnikání z pláže – psaní a vše, co s ním souvisí. Právě mi vychází sedmá kniha s názvem Pouštní včela a začala jsem pracovat na další, mám tento blog zaměřený na začínající autory, stejnojmennou facebookovou skupinu, kde mohou začínající autoři přicházet s dotazy a navzájem sdílet rady a zkušenosti, i facebookový Deníček spisovatelky… na nic z toho však nemám moc času, protože k tomu všemu mám zaměstnání na plný úvazek.

Podnikání z pláže bylo elegantní cestou, jak na svůj koníček získat neomezené množství času tak, že ho budu moci provozovat – zkrátka třeba z pláže. Odejdu ze zaměstnání, budu psát knihy na plný úvazek, vést kurzy tvůrčího psaní a budu žít život, jaký jsem si vysnila. S tím jsem do kurzu vstoupila.

O čem je kurz?

Nejprve pár slov o samotném kurzu. Kurz trvá osm týdnů a sestává z osmi modulů – na každý týden jeden, které jsou všechny nabité informacemi. I ty, kteří zatím nevědí, co je jejich snem neboli vstupenkou na pláž, Stáňa provede celou cestou až na samotný práh pláže.

Naučí vás založit vlastní blog na českém Miowebu, napsat eBook (o tom také napsala knihu – Jak napsat eBook za 14 dní) – nejprve neplacený, díky němuž si vybudujete databázi kontaktů, a pak placený, čímž začnou proudit první penízky do kasičky „k životu na pláži“. (Pokud Stáňa už takové kasičky neprodává, mohla by začít – na peníze, co si vyděláte podnikáním z pláže 🙂 – samozřejmě pouze symbolicky, protože kvůli EET musí platby probíhat online).

Vysvětlí se zde i vše související s provozováním „podnikání z pláže“ – kdy a proč potřebujete živnostenský list, jak zřídit online platební bránu na prodej vašich eBooků, co a jak s EET (elektronickou evidencí tržeb), jak s registrací na úřadu pro ochranu údajů pokud sbíráte kontakty, apod.

Navíc se můžete stát členy facebookové skupiny pouze pro účastníky kurzu, kde všichni postupně plní úkoly, povzbuzují se a navzájem si mohou radit, když se jim něco nedaří.

Když plníte jednotlivé moduly krok za okem, po osmi týdnech máte funkční podnikání, které má potenciál vás do několika měsíců začít slušně živit.

Moje zkušenost

Kurz jsem absolvovala od začátku do konce s nadšením, i když asi od poloviny víceméně ve sledovacím modu. Rozhodla jsem se totiž prozatím si nezřizovat živnostenský list, který je potřeba na prodej eBooku. Sledovala jsem však vše velmi pozorně, a jakmile jednou nadejde můj čas, díky tomuto kurzu budu vědět, jak na to. To je totiž jeho další obrovská výhoda – přístupy do jeho modulů máte doživotně.

Kurz je dost náročný v tom smyslu, že pokud chcete dosáhnout cíle, musíte do toho investovat čas i úsilí. Ale vyplatí se to. Připomíná mi to jeden z mých oblíbených citátů: „Člověk z něčeho dostane tolik, kolik do toho vložil.“ Kurz je dokonale propracovaný a myslí úplně na vše, což zpočátku znamená hodně práce – ta však netrvá více než zmíněné dva měsíce, a plody jsou pak opravdu úžasné.

Ve facebookové skupině budete sledovat, jak to některým „jde lépe“ – tedy těm, co mají jednak více času, ale i více odhodlání opravdu dělat všechny kroky tak, jak je Stáňa předepisuje – a budete se možná trochu frustrovat tím, že vám to nejde tak rychle/dobře/snadno jako některým ostatním. Ale je tam také spousta dalších, kteří budou stejně „pomalí“ jako vy, a brzy zjistíte, že tempo je zcela individuální. Nejde totiž o to doběhnout do cílové rovinky po osmi týdnech. Důležité je pochopit, co to vše obnáší, a na každém modulu klidně pracovat půl roku.

Jelikož zatím kvůli neexistenci živnostenského listu nemůžu mít placený eBook, váhám i s tím neplaceným – když si jej lidé budou stahovat, budou se mi sbírat kontakty, a jakmile překročím 500 kontaktů, SmartEmailing (kde se kontakty ukládají) se stane placeným, a tak budu ve ztrátových červených číslech. Jakmile se však jednou rozhodnu pro živnostenský list, vím přesně, jak mám postupovat.

Zajímavé zjištění

Přihodila se mi ještě jedna zajímavá a poměrně zásadní věc. Díky tomuto kurzu jsem objevila, že když se z mého psaní stala povinnost (musíte psát články na blog pravidelně, musíte udržovat kontakt s lidmi, musíte…), začala jsem pociťovat nepříjemný tlak. Uvědomila jsem si, že nechci (aspoň ne zatím), aby se můj koníček stal mým zaměstnáním, prostě proto, že by přestal být koníčkem, ke kterému se budu moci utíkat, až budu unavená z práce.

Nevylučuju, že jednoho dne veškeré znalosti nabyté ve Stánině kurzu přenesu do praxe a budu psát své knihy ve stínu palmy, zatímco mi účet stále poroste díky mým eBookům. Zatím si však psaní – i vše, co s ním souvisí – nechávám jen jako hobby. Uvědomila jsem si totiž během kurzu i to, že mě vlastně moje práce docela baví a nechci ji opouštět.

Což je pro mě velmi zásadní zjištění, protože mi dosud velmi vadilo, že kvůli chození do zaměstnání nemám dost času na svou tvorbu. To je sice fakt, ale zároveň jsem pochopila, že díky stálému zaměstnání mám kontakt s lidmi a díky tomu i spoustu inspirace pro své knížky. 😉

Výsledek: Přestože jsem se zatím rozhodla o pláž zatím neucházet, jsem velmi ráda, že jsem kurz absolvovala, a rozhodně ho doporučuji každému, kdo chce díky svému koníčku získat finanční svobodu!

 

2 komentáře

  1. Velmi pěkně popsané, jak kurz probíhá a Vaše osobní zkušenosti. Já jsem do něj právě vstoupila a také nevím, jestli budu schopná dojít až na pláž. Přesně znám ten tlak, kdy člověk musí tvořit, a vůbec mi to nešlo. Měla jsem možnost si to zkusit, když jsem byla nezaměstnaná a byla jsem frustrovaná z toho tlaku a z pobytu doma. Tohle ještě nemám vyřešené. Potřebuji tvořit v klidu a o samotě, zároveň ale potřebuji pracovat i mimo domov a stýkat se s lidmi. Děkuji za Váš postřeh a přeji mnoho úspěchů v tvorbě!

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.