Proč je pro spisovatele dobré psát si deník

Lidé mívají často zkreslené představy o tom, co znamená psát si deník. Představují si, že musíte každý den zapsat svoje činnosti od „byl jsem u zubaře“ po „pohádal jsem se se sousedkou“. Nebo že musíte něco zapsat každý den. Že musíte psát o tom, co jste dělali a zažili. Nic z toho není pravda. Deník je jako váš blízký kamarád – nikdo vám nemůže diktovat společná témata. Můžete se klidně celý život bavit jen o fotbale a povídat si dvakrát za měsíc. Nebo si můžete denně tři hodiny volat a probírat vaše děti. Můžete se bavit o tom, co jste dělali, anebo probírat vaše myšlenky.

A přesně takový je deník. Když jsem si ho začala ve dvanácti letech psát, netušila jsem, že s tím budu skoro třicet let poté stále pokračovat. Svědčí o tom maličký sešitek (na fotce krčící se úplně vlevo u stěny), který jsem pro svůj první deníček vzala. Jakmile byl po pár měsících popsaný, už jsem se neomezovala a začala psát do velkého. Postupně jsem si navykla kupovat pro své deníky ozdobné sešity, které jsou sice drahé jak sviňa, ale zase je to takové slavnostní, do nich psát.

A píšu do nich všechno možné. Ale především myšlenky, které jde použít do knížek. Zaznamenávám vtipné situace, nebo zajímavé postřehy, i sny, které se mi zdály a něčím mě zaujaly. Někdy píšu každý den, někdy jen občas, někdy napíšu pár řádek a jindy pár stran. Ale když se pouštím do nové knihy, tak si vždy svoje deníky prolistuju a dávám si lepíky tam, kde se mi něco hodí do nové knížky.

Proto bych vám, kteří začínáte s psaním, doporučovala si takový deník vést. Až budete mít pověstný spisovatelský blok, stačí pak deníček prolistovat a uvidíte, že se tam najde spousta nápadů pro váš příběh, které mu navíc dodají humornou stránku či větší záběr!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.